Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Bár a feszültség a következő napokban még nőhet, a háború esélye továbbra is kicsi.
„1. Lesz-e háború, és ha igen, mekkora?
Bár a feszültség a következő napokban még nőhet, a háború esélye továbbra is kicsi. A kérdésben Kijevnél pattog a labda, sok minden függ attól, az ukrán vezetés hogyan reagál a helyzetre: a minszki egyezmények bukását jelnek tekintik arra, hogy erővel próbálják visszaszerezni a Donbaszt (ezt a szándékot az ukrán vezetés azonban eddig következetesen tagadta), vagy az orosz csapatok rövidesen hivatalossá váló jelenléte elrettenti őket a hadműveletektől. Szintén csökkenti a háború esélyét, hogy az elismerés csak a jelenleg szakadár ellenőrzés alatt álló területekre terjed ki, és nem az önhatalmúlag kikiáltott népköztársaságok által magukénak tartott területekre, azaz Doneck és Luhanszk megye teljes területére. Így akár az is megtörténhet, hogy a békefolyamat bukása vezet el a maga módján egy felemás »békéhez«, pontosabban egy valódi tűzszünethez, anélkül persze, hogy ez megnyugtató megoldást jelentene a térség számára.
Nagyszabású invázióra, amellyel egyes nyugati politikusok, sajtótermékek és elemzők riogatnak, továbbra sincs nagy esély.
2. Lesznek-e szankciók, és ha igen, mekkorák?
Vélhetően lesznek, a Nyugat ugyanis nem engedheti meg magának, hogy szó nélkül elmenjen Oroszország lépése mellett. Ugyanakkor az már korábban kiderült, hogy a SWIFT-rendszert és az energiaszektort érintő szankciókra nem igazán kell számítani, és azt már most hangsúlyozták az amerikai vezetők, hogy a most készülő szankciócsomag különbözik attól is, amelyet támadás esetére készítettek elő. Vélhetően tehát szűkkörű, elsősorban a szakadár területeket érintő, illetve személyi jellegű szankcióra lehet számítani.
3. Folytatódhatnak-e így a biztonsági tárgyalások?
Jelen állás szerint még se a nyugati, se az orosz vezetők nem zárkóztak el a tárgyalások folytatásától, ez azonban hamar megváltozhat. A következő egyeztetésre Blinken és Lavrov között február 24-én kerülne sor, a hétvégi hírek szerint ez készítené elő Biden és Putyin találkozóját. A találkozó megtörténte akár információt adhat arról is, hogy...
4... volt-e megállapodás a Nyugat és Oroszország között?
Ezt ugyanis még mindig nem vethetjük el teljesen. Arra utaló jelek, miszerint a nyugati államok megpróbálták rávenni Kijevet a minszki egyezmények végrehajtására, egyértelműen voltak. Érdekesség, hogy a nyugati politikusok és média csak arra az egyetlen lehetőségre nem figyelmeztettek, ami végül megtörtént.”
Fotó: STRINGER / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP